Skip to main content

Vai vēlaties zināt, kā kļūt par mednieku? Eksāmens, kursi, dokumenti un atļaujas – šeit atradīsiet visu nepieciešamo, lai, sperot soli pa solim, Jūs par tādu kļūtu un pilntiesīgi varētu doties mežā un medīt.

Kopējās izmaksas: ~400 eiro
(Neskaitot ieroča un seifa izmaksas)

Mednieka apliecības saņemšana

1. Jāiziet teorētisko apmācību

Pirmais solis, lai Jūs varētu kļūt par mednieku, ir iziet 40 stundu teorētiskās mednieku apmācības (kursus). To laikā Jūs saprotamā un interesantā veidā apgūsiet visus eksāmenā skartos jautājumus, kā arī uzzināsiet daudz jauna par medību kultūru, dzirdēsiet pieredzes stāstus un daudz ko citu.

2. Jāapgūst šaušanu ar ieroci

Paralēli teorētiskajiem jautājumiem, ļoti būtiski ir noslīpēt arī praktisko pusi – šaušanu! To, profesionāļu vadībā, ir iespējams izdarīt jebkurā no sertificētajām Latvijas šautuvēm. Visbiežāk, šaušanas nodarbības ir jau iekļautas kursu apmācību programmā. Šautuvē būs identiski apstākļi, tostarp, šaujamieroči, tiem, ar ko saskarsieties praktiskajā šaušanas eksāmenā.

3. Jāsaņem izziņu par apmācību

Pēc tam, kad kursos ir apgūti gan teorētiskie jautājumi, gan piešauta roka praktiskajā daļā – šaušanā, Jūs saņemsiet speciālu izziņu par to, ka esat izgājuši šīs apmācības un varat kārtot mednieku eksāmenu.

4. Jāraksta eksāmena kārtošanas iesniegumu

Tālāk Jums ir jādodas uz tuvāko Valsts meža dienesta (VMD) filiāli un jāraksta iesniegums, ka vēlaties kārtot eksāmenu. To vajadzētu izdarīt vismaz 5 dienas pirms plānotā eksāmena kārtošanas datuma.

Neaizmirstiet paņemt līdz:

  • Mednieku apmācību izziņas kopiju;
  • 3×4 cm fotogrāfiju dokumentiem;
  • Bankas karti nodevas samaksai;

5. Jānokārto mednieku eksāmens

Mednieku eksāmens sastāvēs no divām daļām – teorētiskās un praktiskās.

Teorētiskajā daļā Jūs sagaida rakstveida tests, kas saturēs 60 jautājumus, uz kuriem būs jāatbild 90 minūšu laikā. Katram jautājumam ir doti 3 atbilžu varianti. Tests skaitīsies nokārtots tikai tad, ja nepieļausiet vairāk par 6 kļūdām. Kopumā testā ir iespējami vairāk nekā 1000 jautājumi. To kvalitatīvai apguvei ļoti noderēs augstāk minētās teorētiskās apmācības.

Praktiskajā daļā būs iespēja nodemonstrēt gan šaušanas prasmes, gan zināšanas, kā pareizā un drošā veidā ir jāapietas ar ieroci. Atkarībā no konkrētās šautuves tehniskajām iespējām, Jums būs 2 opcijas:

  • Pirmā (visbiežākā) – šaušana ar gludstobra ieroci pa 35m tāliem mērķiem. Kopumā Jums tiks doti 10 šāvieni, no kuriem 4 būs pa stāvošu, bet 6 – pa skrienošu mežacūkas mērķi.
  • Otrā – šaušana ar gludstobra ieroci pa lidojošiem mērķiem. Kopumā gaisā tiks raidīti 25 šķīvīši, no kuriem Jums būs jātrāpa pa vismaz 12 no tiem.

Šai eksāmena daļai var lieliski sagatavoties augstāk minētajās praktiskajās šaušanas apmācībās.

6. Jāsaņem mednieka apliecību

Šajā punktā jau droši var teikt, ka visas grūtības ir aiz muguras. Jūs saņemsiet beztermiņa mednieka apliecību un oficiāli kļūsiet par pilntiesīgu mednieku. Tālāk jau atliek tikai dažas formalitātes, līdz varēsiet medību laikā izšaut pats ar savu ieroci un gūt medījumu.

7. Jāiegādājas Mednieka sezonas karti

Mednieku sezonas kartes ir iespējams iegādātos gan VMD filiālēs, gan elektroniskā veidā pieprasīt visās VMD virsmežniecību mežniecībās. Standarta cena šai kartei ir 14 eiro un 23 centi. Pensionāriem, invalīdiem un studentiem šī karte izmaksās tikai 4 eiro un 27 centus.

Ieroča iegāde un glabāšana

Kas gan ir mednieks bez bises? Diemžēl, tikai ar apliecības iegūšanu vien nepietiek, lai dotos mežā ar savu ieroci. Nākas nokārtot vēl dažādas formalitātes, bet par visu pēc kārtas.

8. Jāiziet medicīnisko komisiju

Pirmais solis, lai legāli tiktu pie sava ieroča, ir iziet medicīnisko komisiju un saņemt tās labvēlīgu atzinumu. Tajā Jums tiks pārbaudīta, piemēram, redze, tādēļ, ja lietojat brilles – neaizmirstiet tās paņemt līdz! Tāpat Jūs apskatīs narkologs/psihiatrs. Dodoties uz komisiju, noteikti neaizmirstiet paņemt līdz personu apliecinošu dokumentu un 2 fotogrāfijas (3x4cm)! Pakalpojuma cena ir 40 eiro.

9. Jāiziet pirmās palīdzības kursus

Tālāk Jums būs jāiziet 2 dienu pirmās neatliekamās palīdzības kursi. To laikā Jūs uzzināsiet, kā rīkoties dažādās ekstremālās situācijās, piemēram, ja pats vai kāds no medību kolēģiem ir guvis šautu brūci.

10. Jāiegādājas seifu ieroča glabāšanai

Tālāk Jums būs jāiegādājas un jāuzstāda ieroču seifu, jo pirms ieroča pirkšanas un glabāšanas atļaujas izsniegšanas, Valsts policija veiks ieroču glabāšanas apstākļu pārbaudi. Kā nosaka LR likumdošana, Jūs drīkstat glabāt savu šaujamieroci vai nu aizslēdzamā metāla seifā, vai metāla skapī (kastē). Ja to izmēri ir mazāki par 1500 x 400 x 300 mm, tad šim seifam ir jābūt piestiprinātam pie sienas vai grīdas. Un, kas vēl ir būtiski, metāla sienu biezums nedrīkst būt plānāks par 2,5 mm. Seifam ir jābūt aizslēdzamam, un tā atslēga drīkst glabāties tikai pie ieroča īpašnieka.

11. Jāraksta iesniegumu ieroča iegādes atļaujas saņemšanai

Kad iepriekšējie soļi ir veiksmīgi veikti, Jūsu ceļš vedīs uz Valsts policijas (VP) Licencēšanas un atļauju sistēmas biroju. Tajā būs jāuzraksta iesniegumu par ieroča iegādes atļaujas pieprasīšanu.

Dodoties rakstīt iesniegumu, neaizmirstiet paņemt līdz:

  • Personu apliecinošu dokumentu;
  • Nesen iegūto mednieka apliecību;
  • Pirmās palīdzības kursu apliecību;
  • Bankas karti nodevas samaksai;

12. Jāsaņem ieroča iegādes atļauju

Mēneša laikā tiks izskatīts Jūsu iesniegums, izvērtēti ieroča iegādes iemesli, pārbaudīti dokumenti un izvērtēts, vai uz iesniedzēju neattiecas Ieroču aprites likumā noteiktie ieroča atļaujas izsniegšanas aizliegumi. Ja viss būs kārtībā, saņemsiet no VP uzaicinājumu ierasties un saņemt atļauju.

13. Jāiegādājas medību šaujamieroci

Tālāk Jūsu ceļš vedīs ieroča veikala virzienā. Dodoties turp, nevajadzētu aizmirst paņemt līdz gan personu apliecinošu dokumentu, gan VP izsniegto ieroča iegādes atļauju.

Ja gadījumā ieroci plānojat iegādāties ārpus Latvijas teritorijas, tad VP, līdztekus ieroča iegādes atļaujai, sagatavos nepieciešamos dokumentus un atļaujas ieroča iegādei un pārvadāšanai ES & EEZ teritorijā.

14. Jāpiereģistrē iegādāto šaujamieroci

Pēc tam, kad iegādāsieties sevis noskatīto šaujamieroci, 5 darbadienu laikā to būs jāpiereģistrē tajā pašā VP struktūrvienībā, kas izsniedza ieroča iegādes atļauju. Tur Jūs saņemsiet ieroča glabāšanas atļauju un varēsiet posties uz medībām.

Ja rakstā atrodamais info noderēja – padalieties ar to sociālajos tīklos!

Ne pūku, ne spalvu! Šaujiet garām! 🙂

Leave a Reply